Az „ipari kapacitásfölösleg” kifogással végrehajtott protekcionizmussal senki sem fog önmaga helyzetén javítani, mondta Lin Jian kínai külügyi szóvivő április 17-én a szokásos sajtóértekezletén.
Nemrégiben az Egyesült Államok és az EU „ipari kapacitásfölösleget” emlegettek a kínai elektromosautó-ipar és a napelemgyártás kapcsán. Olaf Scholz német kancellár is erről beszélt nemrégiben a kínai utazása során, és „igazságos és nyitott piacra” szólított fel.
Ezzel kapcsolatban Lin Jian elmondta, hogy Kína és Németország is az iparra alapoznak, támogatják a szabadkereskedelmet és a gazdasági globalizációt, és figyelniük kell a protekcionizmusra. A kínai elektromos autók, lítium akkumulátorok és fotovoltaikus termékek exportja nemcsak gazdagította a világ termékskáláját, enyhítette a globális inflációt, hanem óriási hozzájárulást tett a globális klímaváltozás és az alacsony szén-dioxid-kibocsátás megvalósításához.
Lin Jian hangsúlyosan szólt a piacgazdasági elvekről, elmondta, hogy a kínai megújulóenergia-ipar teljesen piaci versenyből alakult ki, nem pedig a kormány támogatásaiból, és jó minőségű kapacitást nyújt Kína a világnak. „Az úgynevezett kapacitásfölösleg hamis értékelése, amely csak elpusztítja a termelési és ellátási láncok stabilitását, és negatív hatást gyakorol a globális gazdaság átalakítására” – fogalmazott Lin Jian.
2024. 04. 18.
(Wang Yuzhe – China Media Group)
(x)